Općina Viškovo uključila se u Akciju "Općine i Gradovi - prijatelji djece"

Na konstituirajućoj sjednici Koordinacijskog odbora akcije „Općina Viškovo – prijatelj djece“ koja je održana 20. listopada 2015. godine u prostorijama vijećnice, Općina Viškovo pokazala je inicijativu stvaranja svijeta „po mjeri djeteta“.

Cilj Akcije je motivirati tijela lokalne uprave i samouprave, stručne službe, ustanove za djecu, pravne subjekte, udruge građana te roditelje i djecu u lokalnim zajednicama da potpunije i brže ostvaruju prava i potrebe djece, priznata u Konvenciji UN-a o pravima djeteta koja obvezuje sve odrasle da čine što najviše mogu kako bi se svako dijete potpuno i skladno razvijalo i pripremilo za život i korisno djelovanje u zajednici.

„Općina Viškovo kao najmnogoljudnija i općina sa najvećim prirodnim prirastom u Republici Hrvatskoj već provodi brojne aktivnosti s ciljem osiguravanja što boljeg života djeci na području općine Viškovo, a uključivanjem u ovu akciju nastojati će razvijati svijest zajednice i pozitivne promjene i učinke u poboljšanju položaja djece i stvaranja poticajnog i prijateljskog okruženja za rast i razvoj djece“ naglasila je Općinska načelnica Sanja Udović.

Na konstituirajućoj sjednici Koordinacijskog odbora „Općina Viškovo-prijatelj djece“  usvojen je Poslovnik o radu  Koordinancijskog odbora te su utvrđene aktivnosti koje bi u slijedećem periodu Koordinacijski odbor morao odraditi, a kako bi Općina Viškovo primila počasnu titulu Grad/općina-prijatelj djece. Za očekivati je da će Općina Viškovo i službeno postati „Općina Viškovo-prijatelj djece“ u narednih godinu dana.

Akciju pod nazivom „Gradovi i općine – prijatelji djece“ 1999. godine su pokrenule i vode dvije udruge: Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju dok na lokalnoj razini, u gradovima i općinama, Akciju vode koordinacijskih odbori.

Koordinacijski odbor Općine Viškovo:  Općinska načelnica Sanja Udović,  predsjednica Općinskog vijeća Općine Viškovo Jagoda Dabo, ravnateljica Dječjeg vrtića „Viškovo“, ravnateljica Dječjeg vrtića „Maza“, ravnateljica Dječjeg vrtića „Zvončica“, ravnateljica Dječjeg vrtića „Loptica“, ravnateljica Dječjeg vrtića Malik, ravnatelj Osnovne škole „Sveti Matej“, Matia Torbarina iz Društva naša djeca Općine Viškovo, Sandro Kresina iz Odbora za socijalnu skrb i primarnu zdravstvenu zaštitu Općine Viškovo, predstavnice Patronaže Doma zdravlja Primorsko – goranske županije, Davor Čorak iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko goranske županije i Irena Gauš voditeljica Odsjeka ureda načelnika Općine Viškovo.

Program Akcije obuhvaća sva područja života djeteta u lokalnoj zajednici te afirmira pristup cjelokupne zajednice usmjerene na dobrobit djece, stvarajući sigurno i poticajno okružje za djecu. U programu je razrađeno 10 područja važnih za život djece; programiranje i planiranje za djecu, financijska sredstva za djecu, podrška i potpora udrugama za djecu, dijete u sigurnom i zdravom gradu,  zdravlje djece, odgoj i obrazovanje djece, socijalna skrb za djecu, kultura i sport za djecu, slobodno vrijeme i rekreacija za djecu te podrška i pomoć roditeljima u skrbi i odgoju djece.