Obahajanje Halubajskeh zvončari i paljenje pusta

Dana 03.03.2019. godine na Pusnu nedeju u 08:00 sati u Marčeljima započinje tradicionalno trodnevno obahajanje Halubajskih zvončara.

Bez obzira na vremenske prilike, zvončari obilaze sela svoga zavičaja prema davno utvrđenom rasporedu zastajući u svakom od njih na okrjepu i druženje. Svojim ophodom i nastupom pružaju fantastičan doživljaj mještanima i posjetiteljima.

Ophod zvončara po selima Halubja i Kastavštine započinje na Pusnu nedeju 03.03.2019. godine u 08:00 sati u Marčeljima (pul Bačurkineh) i traje do Pusnog utorka, 05.03.2019. godine njihovim sudjelovanjem završnoj pusnoj manifestaciji u Viškovu -  spaljivanju pusta.U svom ophodu zvončari obilaze po dvadesetak sela dnevno, zaustavljajući se u svakom selu na okrijepi i druženju sa stanovnicima i posjetiteljima što pridonosi očuvanju ove „žive tradicije“.  U tri dana ophoda zvončari obiđu više od 50 sela i zaselaka Halubja i Kastavštine.Prilikom trodnevnog ophoda odjeveni su u tradicionalnu odoru (monturu), bijele hlače i mornarske majice kratkih rukava. Ogrnuti su ovčjim kožama, a na glavi imaju posebno stilizirane maske – životinjske glave s crvenim isplaženim jezikom i rogovima. U rukama nose stilizirani buzdovan – balku ili bačuku. Upravo zbog svojih posebnosti i atraktivnosti, ophod zvončara upisan je na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva pod nazivom Godišnji pokladni ophod zvončari s područja Kastavštine.Njihov impresivan nastup učinio ih je poznatim i izvan regionalnih granica. Također, tradicionalni su sudionici mnogobrojnih karnevala u regiji, kao i međunarodnog Riječkog karnevala, najvećeg u Hrvatskoj i jednog od poznatijih u Europi.

Obahajanje Halubajskih zvončara završava 05.03.2019. godine njihovim sudjelovanjem na završnoj pusnoj manifestaciji u Viškovu – paljenju pusta. Manifestacija započinje u 16:00 sati okupljanjem maškara na Brege uz zabavni program, proglašenje najbolje maškaranog poslovnog prostora i izvlačenje zvončarske tombole koja nosi vrijedne nagrade. Sve maškare i posjetitelji moći će se okrijepiti uz kuhanu repu koju će pripremiti Udruženje obrtnika Viškovo-Kastav-Klana-Jelenje,  a dobrovoljni prilozi skupljaju se za Dječju bolnicu Kantrida.

Plakat Udruženja obrtnika