Potpisan Sporazum o suradnji na provedbi projekta Sanacija lokacije visoko onečišćene otpadom Sovjak

U petak, 18. svibnja 2018. godine Općinska načelnica Sanja Udović potpisala je Sporazum o suradnji na provedbi projekta Sanacija lokacije visoko onečišćene otpadom Sovjak i Ugovor o osnivanju prava građenja za projekt sanacije te je time projekt prijavljen i na sufinanciranje iz EU fondova. Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na 377,2 milijuna kuna, od čega je 320,6 milijuna (85%) osigurano u okviru Operativnog programa iz Kohezijski fond. Preostalih 15% sredstava, odnosno 56,57 milijuna osigurao je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

„Život i zdravlje stanovništva, poslovanje gospodarskih subjekata te okoliš i okruženje u zoni utjecaja jame Sovjak naš je priopritet, a ovime smo učinili još jedan važan korak u realizaciji ovog značajnog ekološkog projekta.“ Istaknula je načelnica Općine Viškovo Sanja Udović.

Načelnica Viškova Sanja Udović izrazila je zadovoljstvo što su usvojeni svi prihvatljivi prijedlozi koji su predloženi od strane Općine, a što je bio i preduvjet za potpisivanje sporazuma o suradnji. Dodatne mjere zaštite će se još detaljno razraditi i kroz natječaj za izvođača radova, a u izradi natječajne dokumentacije sudjelovat će i predstavnici Općine.

Prihvaćajući želju mještana da se na lokaciji ne radi nikakva obrada opasnog otpada odabrana je varijanta sanacije koja podrazumijeva vađenje plutajućih ugljikovodika i mekog katrana te njihov prijevoz i spaljivanje izvan Hrvatske. Prema tom modelu izrađena je sva potrebna popratna dokumentacija, odobrena Studija utjecaja na okoliš, ishođena lokacijska dozvola. Radi ispunjavanja svih pretpostavki za uspješnu prijavu projekta na EU sufinanciranje Fond je danas s Općinom Viškovo, kao i s  komunalnim društvom Čistoća Rijeka potpisao i ugovor o pravu građenja. Također su potpisali  i tripartitni sporazum kojim se definira njihova međusobna suradnja na ovom projektu.

„Ovo je projekt koji se već dugo i studiozno priprema. Svjesni smo da je projekt zahtjevan kako s tehničke strane, ali i zbog činjenice da se prve kuće nalaze neposredno u blizini jame te ćemo zato inzistirati na poštivanju najviših mjera zaštite. “, izjavio je direktor Fonda Dubravko Ponoš.

Nakon što Ministarstvo zaštite okoliša i energetike donese odluku o EU sufinanciranju, Fond će objaviti javni natječaj za odabir izvođača radova. „Pri odabiru izvođača vodit će se računa da to bude tvrtka s odličnim referencama koja će sanaciju obaviti u zadanim rokovima uz maksimalno uvažavanje standarda koji su relevantni za ovakvu vrstu i obim posla.“, izjavio je Ponoš.
Direktor Fonda je najavio da će s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture te Hrvatskim cestama uskoro održati sastanak kako bi se ubrzalo rješavanje dovršetka državne ceste D427 koja mora biti završena prije početka  radova. Također je istaknuo da će, osim ovih tehničko izvedbenih dijelova projekta, velika pažnja biti posvećena komunikaciji sa stanovnicima Viškova i ostalom zainteresiranom javnošću.