EU projekt Od prevencije do zdravlja

Učenicima Osnovne škole Sveti Matej iz Viškova dodijeljene su nagrade za najbolje stripove koje su učenici 4. i 5. razreda izrađivali na temu prevencije pušenja. Naime, u sklopu europskog projekta Od prevencije do zdravlja u kojem je nositelj Općina Viškovo, a partner Općina Lopar jedna od aktivnosti bila je i medijska kampanja protiv pušenja. Najbolje stripove na temu prevencije pušenja osmislile su učenice 4e, 4c i 4d razreda kojima su dodijeljeni poklon paketi u vrijednosti od 1.500,00 kuna, 1.000,00 kuna odnosno 500 kuna. Cilj nagradnog natječaja bio je upoznati djecu o štetnosti pušenja te uključiti učenike Osnovne škole Sv. Matej Viškovo. Za provedu natječaja angažiran je vanjski stručni suradnik koji je snimio kratki edukativni video o štetnosti pušenja te uputu kako osmisliti strip. Radove je ocjenjivalo tročlano povjerenstvo, a kreativnim i vrijednim učenicama kao nagrada za najbolje radove pripali su ruksaci s bilježnicama, olovkama, flomasterima, bojicama, miš s tipkovnicom, hrvatsko-engleskom rječnikom i ostalim prigodnim školskim potrepštinama. Poklon pakete ravnatelju Osnovne škole Sveti Matej Josipu Crniću koji će ih uručiti učenicama u ime Općine Viškovo dostavila je voditeljica Odsjeka ureda načelnika Irena Gauš.

„Projekt Od prevencije do zdravlja ukupno je vrijedan nešto manje od 500 tisuća kuna, a u cijelosti je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda. Dio projekta je i Tjedan zdravlja čije je prvo izdanje održano lani u rujnu u Viškovu i Loparu s nizom zanimljivih predavanja, kreativnih radionica i sportsko-rekreacijskih aktivnosti. Zbog neizvjesne epidemiološke situacije, drugi Tjedan zdravlja morali smo u Viškovu organizirati on-line. Tako su na poveznici https://od-prevencije-do-zdravlja.opcina-viskovo.hr/2021/04/30/2-tjedan-zdravlja-u-opcini-viskovo-i-opcini-lopar/ on-line posjetiteljima dostupni zanimljivi video uratci preko kojih je moguće upoznati se s konceptom zdrave prehrane, rizicima pušenja, mogućnostima rekreacije, tehnikama opuštanja i nošenja sa stresom. S mnogobrojnim projektnim aktivnostima proširili smo znanje i povećali svijest o važnosti promocije zdravlja i prevencije bolesti na području Općina Viškovo i Lopar, a ujedno i promicali zdrave navike i zdravlje.“, istaknula je voditeljica Odsjeka ureda načelnika Općine Viškovo Irena Gauš.