Izgradnja i opremanje Kuće halubajskega zvončara

Naziv projekta: „Povežimo se baštinom“ – Izgradnja i opremanje Kuće halubajskega zvončara;

Nositelj: Grad Rijeka

Partneri: Grad Kastav, Grad Kraljevica, Grad Opatija, Općina Čavle, Općina Klana, Općina Kostrena, Općina Lovran, Općina Mošćenička Draga, Općina Viškovo, Turistička zajednica Grada Rijeke;

Trajanje projekta: prosinac 2018. – prosinac 2022.

Projekt se financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

Ukupna vrijednost projekta Općine Viškovo „Izgradnja i opremanje Kuće halubajskega zvončara“: 36.905.000,00 kn

Iznos EU sufinanciranja projekta Općine Viškovo „Izgradnja i opremanje Kuće halubajskega zvončara“: 7.826.428,96 kn

O projektu: Za Općinu Viškovo od neizmjerne je važnosti postojanje i tradicija Halubajskih zvončara. Ministarstvo kulture 2007. g. proglasilo je Halubajske zvončare nematerijalnim kulturnim dobrom, a 2009. godine na UNESCO-ovu listu uvršten je „Godišnji pokladni ophod zvončara s područja Kastavštine.“ „Kuća halubajskega zvončara“ predstavlja značajan i strateški projekt temeljem kojeg će se očuvati i popularizirati kulturna baština Viškova i tradicija zvončara. Projekt predviđa uspostavu Kuće halubajskega zvončara koji podrazumijeva izgradnju i opremanje građevine za smještaj postava i uspostavu prostorno-funkcionalnih jedinica. Kuća zvončara imat će višestruku namjenu: izložbeno/prezentacijski dio sa stalnim postavom etnografske zbirke zvončara, edukacijske radionice, program zabave i doživljaja, suvenirnicu i ugostiteljski prostor.