Izgradnjom dječjeg igrališta u Vrtačama, Općina Viškovo bit će još je jedan korak bliže intenciji da svako naselje ima svoj park

Općina Viškovo danas je prijavila još jedan projekt na financiranje EU sredstvima. Naime, postojeći neuređeni teren u vlasništvu Općine Viškovo u ulici Vrtače planira se urediti za potrebe dječjeg igrališta vrijednog nešto manje od 500.000,00 kuna.

Projekt je prijavljen na Natječaj za provedbu tipa operacije 3.1.1. „Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu“ koji je objavila Lokalna akcijska grupa „Terra liburna“. Intenzitet potpore je 80% od ukupno prihvatljivih troškova, od čega Europska unija sudjeluje s 90 %, dok Republika Hrvatska s 10 % udjela. Udio Općine Viškovo u projektu je 20%, što iznosi 100.000,00 kuna.

Lokacija igrališta smještena je u dijelu naselja u kojem je veliki broj stambenih zgrada u kojima žive mlade obitelji s malom djecom te nedostaje potrebnih sadržaja. Cilj projekta je poboljšanje uvjeta života stanovnika Općine, posebice djece i njihovih roditelja te osigurati dodatne sadržaje za igru, druženje i učenje.

Projektom se predviđa postava najmanje tri različite sprave za igru djece od 3-10 godina sa postavom apsorbirajuće podloge od reciklirane gume oko samih sprava za dodatnu sigurnost djece. Također, prostor igrališta prema cesti biti će ograđen metalnom ogradom. Uz sprave za igru planira se i postava odgovarajuće opreme odnosno klupa, koševa za smeće i rasvjetnih tijela. Osim toga, uz dječje igralište planira se uređenje parkirališta za posjetioce parka. Sve slobodne površine bit će uređene kao zelene parkovne površine te se tako za ugodnu igru u hladovini za vrijeme ljetnih mjeseci planira uređenje travnatih površina i sadnja novih stablašica.

Općina Viškovo vodi računa o važnosti kvalitetnog vanjskog prostora za igru i rekreaciju djece i mladih, kao osnovnog preduvjeta za njihov razvoj te razmatramo i druge prikladne lokacije za igrališta po svim naseljima u našoj općini, a činjenica da ovakve projekte možemo aplicirati na  sufinanciranje sredstvima Europske unije dodatno nam olakšava ovu lijepu priču.