Obavijest - komunalna naknada

Općinsko vijeće Općine Viškovo na 20. sjednici održanoj 16. prosinca 2015. godine usvojilo je novu Odluku o komunalnoj naknadi („Službene novine Općine Viškovo“ br. 10/2015).

Novi iznos komunalne naknade primjenjuje se od 1. siječnja 2016. godine te će se do 31. ožujka 2016. godine izdati svim obveznicima nova rješenja i uplatnice (temeljem kojih je potrebno izvršiti plaćanje).

Novom Odlukom unesene su i neke promijene s obzirom na potpuno ili djelomično oslobađanje od plaćanja komunalne naknade. Tako je člankom 19. definirano da će se od obveze plaćanja komunalne naknade djelomično (umanjenje mjesečnog iznosa komunalne naknade za 30%) osloboditi vlasnici ili korisnici stambenog i garažnog prostora koji dokažu status:
- hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
– hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata (sve skupine oštećenja organizma sukladno Zakonu s trajnim rješenjem o statusu HRVI),
– djeteta, udovice ili roditelja smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

Vlasnici/korisnici prostora koji imaju pravo na djelomično oslobođenje temeljem članka 19. Odluke dužni su po dobivanju rješenja za komunalnu naknadu podnijeti zahtjev za djelomično oslobođenje te dostaviti svu potrebnu dokumentaciju.

Obrazac - Zahtjev za djelomično oslobađanje od plaćanja komunalne naknade - članak 19. Odluke

Ovim putem još jednom napominjemo i molimo sve obveznike da se pridržavaju zakonskih odredbi vezano za prijavu promjena koje se odnose na obračun komunalne naknade. Naime,  obveznik plaćanja komunalne naknade (fizička ili pravna osoba) dužan je u roku od 15 dana od dana nastanka obveze ili promjene osobe obveznika istu prijaviti upravnom tijelu Općine Viškovo nadležnom za komunalno gospodarstvo te dostaviti sve potrebite dokaze.

U slučaju nepoštivanja navedenog, člankom 40. stavak 6. Zakona o komunalnom gospodarstvu, propisano je da će se fizička ili pravna osoba koja ne postupi sukladno prethodno navedenom kazniti sa novčanom kaznom u iznosu godišnje komunalne naknade.