Obavijesti za mještane u vezi koronavirusa

U nastavku donosimo nekoliko korisnih informacija za mještane, a sve vezano uz pandemiju koronavirusa.

• nastavno na Odluku o mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja od 19. ožujka 2020.g., Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske dao je uputu prema kojoj od 4. travnja 2020.g. pekarnice u smislu prodaje pekarskih proizvoda mogu raditi od 8 do 17 sati. Ova obavijest vrijedi do eventualne drugačije upute Stožera CZ RH, odnosno dok vrijedi i Odluka o mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanja sportskih i kulturnih događanja od 19.3.2020.g. (Stožera CZ RH).
  • banke su ukinule proviziju za podizanje gotovine na bankomatima banke u kojoj nije račun te svi mogu podizati gotovinu na bankomatima bilo koje banke bez naknade.
  • poljoprivredni radovi smiju se obavljati, ali uz poštivanje socijalne distance.
  • poljoprivredne ljekarne mogu raditi, a trgovine specijalizirane opreme za poljoprivredu samo on-line.
  • zbog povećanog rizika od nastanka i širenja požara na otvorenom prostoru, na području Općine Viškovo je do daljnjega zabranjeno loženje vatre na otvorenom prostoru.
  • prodaja poljoprivrednih proizvoda iz kamiona i kombija nije dozvoljena stacionarno i uz tržnice nego isključivo kao dostava.
  • stranim državljanima koji su zatečeni na našem području, propusnicu izdaje Stožer civilne zaštite jedinice lokalne samouprave u kojoj su se zatekli. Isto vrijedi i za put prema granici radi povratka u svoju matičnu zemlju.
  • za potrebe osoba koje su radi bilo kojeg razloga zatečene na području neke općine ili grada, a na tom području nemaju regulirano prebivalište, boravište, ili su boravili turistički, propusnice izdaje Stožer civilne zaštite jedinice lokalne samouprave u kojoj su se zatekli.
  • fizičkoj osobi koja s kopna želi doći na otok, a nalazi se u kategoriji koja može ishoditi propusnicu, propusnica se može izdati u slučaju da je njezin dolazak na otok neophodan i neodgodiv što obrazlaže u svom zahtjevu Stožeru civilne zaštite nadležnom za mjesto planiranog odredišta na otoku. Prije izdavanja takve propusnice, stožer civilne zaštite nadležan za mjesto planiranog odredišta na otoku, dužan je ishoditi suglasnot nadležnog županijskog stožera civilne zaštite. Isto vrijedi i za propusnice koje se izdaju djelatnicima zaposlenim u pravnim osobama.