Održana svečanost dodjele nagrada za vrhunski sport

U vijećnici Općine Viškovo u Saršonima sinoć je, u organizaciji Zajednice sportskih udruga Općine Viškovo, održana prigodna svečanost dodjele nagrada i priznanja za vrhunski sport u 2019.godini. 12-ero vrhunskih sportaša s prebivalištem na području Općine Viškovo dobilo je tako 21.500,00 kuna za nastup na svjetskim, europskim odnosno državnim prvenstvima. Po 2 tisuće kuna dobili su Irena Vlahinić iz Atletskog kluba Kvarner, Lorena Jurišić, Sara Pešut i Luka Tomljanović iz Kick boxing kluba Sušak, Laura Lisac iz Karate kluba Delta, Anton Host iz Karate kluba Kastav, Lea Vukoja iz Karate kluba Sokol te Ema Sgardelli iz Karate kluba Zamet. Po 1.500 kuna dobili su Petar Morić i Roko Benić iz Kick boxing kluba Sveti Matej te Fran Miholjević iz Biciklističkog kluba Rijeka. 1000 kuna dobio je Filip Arapović iz Šahovskog kluba Viškovo. Dodjelu su vodili predsjednik Zajednice sportskih udruga Kristijan Frlan i tajnik Dino Klaić, uz nazočnost zamjenika općinske načelnice Snježane Podobnik i Denisa Mladenića.

Za rad Zajednice sportskih udruga Općina Viškovo ove je godine izdvojila 1,070 milijuna kuna dok je u proračunu za iduću godinu osigurano nešto manje od 1,25 milijuna kuna. Zajednica je osnovana prije nešto više od dvije godine s nekoliko osnovnih zadaća:  unaprijeđenje sporta, sportske kulture, uvjeta za sportaše i sportske klubove te rad na razvoju i afirmaciji sporta. Osim toga, cilj Zajednice jest usklađivanje aktivnosti udruga članica, poticanje razvoja sportske aktivnosti djece i najmlađih te uključivanje u sportsko-rekreativne aktivnosti mještana Općine Viškovo.

Zamjenica općinske načelnice Snježana Podobnik rekla je kako je inicijativa za osnivanjem Zajednice došla od strane sportskih udruga i da je najispravniji način kada zainteresirana javnost izvršnoj vlasti sugerira kako im na najbolji način pomoći. „S financijske strane, Općini se ništa nije promijenilo, mi i dalje financiramo rad sportskih udruga i klubova s više od milijun kuna godišnje. Malo koja jedinica lokalne samouprave se može pohvaliti s tolikim ulaganjem u tom segmentu. Međutim, ono što se promijenilo je način raspodjele ovih nemalih sredstava za programe i aktivnosti zajednice. O njima odlučuje Zajednica sportskih udruga. Zašto? Zato jer je tako najbolje, oni sami najbolje znaju prepoznati nečiji rad i angažman te, posljedično tome, vrednovati nečiji uspjeh. Oni s tim sportašima rade i surađuju doslovno svaki dan. Samim time, bolje je da oni odlučuju kome i s koliko sredstava pomoći nego da to radi općinska administracija. Drago mi je da sam stvorila Zajednicu, postavila ju na zdrave temelje, brinem o njoj i njezinom razvoju, bit ću uz nju kad god joj budem trebala. Nikad ponosnija nisam bila što obnašam ovu dužnost jer vidim sve veći broj vrhunskih sportaša, sve veći broj djece koje su uključene u razne sportske aktivnosti. Ovdje ću posebno istaknuti hvalevrijednu inicijativu „Sport u vrtiću“ u kojoj se na pravi i profesionalni način u sport uvode naši najmlađi mještani. Zajednica je, u suradnji s Općinom, od ove godine omogućila sportskim udrugama članicama plaćene liječničke preglede dva puta godišnje za sve mlade sportaše do 18 godina, a za tu svrhu osigurano je oko 50 tisuća kuna.“, zaključila je Podobnik. Predsjednik Zajednice sportskih udruga Kristijan Frlan izrazio je zadovoljstvo učinjenim u ovoj godini jer je za financiranje programa Javnih potreba udruga u sportu uloženo 860 tisuća kuna, nabavljala se nova oprema i rekviziti, educirali treneri, organizirali turniri. Osim toga, Zajednica brine i o održavanju sportske dvorane te rezervaciji termina za korištenje dvorane.