Održane konstituirajuće sjednice Vijeća srpske nacionalne manjine Općine Viškovo i Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Općine Viškovo

U Domu hrvatskih branitelja jučer su održane konstituirajuće sjednice Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Općine Viškovo i Vijeća srpske nacionalne manjine Općine Viškovo za mandat 2023.-2027. Na temelju rezultata izbora provedenih 7. svibnja, u Vijeće srpske nacionalne manjine izabrani su Goran Janković, Mile Blanuša, Momčilo Bojić, Rade Rujak, Đuro Vukelić, Dušan Dmitrović, Miloš Bijelić, Soka Rujak, Milka Šćerbe i Neđa Radulović. Na jučerašnjoj konstituriajućoj sjednici, za predsjednika Vijeća srpske nacionalne manjine jednoglasno je izabran Goran Janković, a za zamjenika Mile Blanuša.

Konstituirano je i Vijeće bošnjačke nacionalne manjine. Sukladno izbornom rezultatu, u Vijeće bošnjačke nacionalne manjine izabrani su Esad Ćoralić, Lutvo Lanjgić, Mina Muminović, Ernedina Adžajlić, Mesud Horozović, Belkisa Korajkić, Samil Kurtović, Nusreta Lišić, Nura Kurtović i Mejrema Čačić. Za predsjednicu Vijeća bošnjačke nacionalne manjine jednoglasno je izabrana Nura Kurtović, a za zamjenika Esad Ćoralić.

Osim članova manjinskih vijeća, konstituirajućim sjednicama prisustvovali su općinska načelnica Sanja Udović sa zamjenikom Denisom Mladenićem. Općinska načelnica čestitala je svim novoizabranim članovima obaju Vijeća te zahvalila na kvalitetnoj suradnji članovima prošlih saziva ovih dvaju Vijeća.

„Želim vam ponajprije uspješan i kvalitetan rad na obostrano zadovoljstvo. Manjine su istinsko bogatstvo, kako Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije tako i Viškova kao najveće hrvatske općine po broju stanovnika. Žao mi je što izlaznost nije bila bolja, ali to je nažalost hrvatska boljka na svim izborima. Veseli me što Viškovo ima 2 vijeća nacionalnih manjina jer su manjine bogatstvo kojim se ponosimo, a naša multikulturalnost proizlazi upravo iz naše različitosti I naših posebnosti. Sukladno statutu Općine Viškovo, pripadnici nacionalnih manjina u javnom životu i upravljanju lokalnim poslovima sudjeluju putem izabranih predstavnika nacionalnih manjina. Predstavnici nacionalnih manjina u Općini Viškovo imaju pravo, među ostalim,
predlagati tijelima Općine Viškovo mjere za unapređivanje položaja nacionalnih manjina u Viškovu, isticati kandidate za dužnosti u tijelima Općine Viškovo,
te biti obaviješteni o svakom pitanju o kome će raspravljati radno tijelo općinskog vijeća, a tiče se položaja nacionalne manjine. Općina je u Proračunu za 2023. godinu za svako Vijeće osigurala nešto manje od 10.500 eura. Nadam se novim idejama i prijedlozima kojima ćemo naše Viškovo učiniti još boljim”, poručila je nakon konstituiranja dvaju Vijeća nacionalnih manjina općinska načelnica Sanja Udović.

Predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Goran Janković naglasio je odličan odnos s Općinom Viškovo, zahvalio Općini na kvalitetnoj suradnji te najavio nastavak brojnih aktivnosti srpske nacionalne manjine, kako preko Vijeća srpske nacionalne manjine tako i preko Pododbora Viškovo Srpskog kulturnog društva Prosvjeta.