Općina Viškovo od Instituta za javne financije dobila priznanje za proračunsku transparentnost

Institut za javne financije predstavio je rezultate osmog ciklusa istraživanja transparentnosti proračuna svih 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave u Republici Hrvatskoj. Općina Viškovo je jedina općina koja je u svih 8 dosadašnjih ciklusa istraživanja osvojila 39 od mogućih 40 bodova. Istraživanje se provodi u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost “Isplati li se transparentnost? Politički i socioekonomski učinci transparentnosti proračuna lokalnih jedinica u Hrvatskoj”. Istraživanjem se željelo utvrditi količinu i pravovremenost objavljenih dokumenata županija, gradova i općina. Transparentnost je mjerena brojem objavljenih proračunskih dokumenata na službenim internetskim stranicama u razdoblju od studenog 2021. godine do travnja 2022. godine. Općina Viškovo nije se zadržala samo na osnovnim koracima proračunske transparentnosti, već čini i dodatne iskorake za povećanje razine povjerenja. Upravo zbog toga, Institut je istaknuo naš Proračun u malom koji dostavljamo uz Glasnik Općine Viškovo svakom kućanstvu kao dodanu vrijednost za uključenost mještana u lokalne proračunske procese.