Počeo projekt Od prevencije do zdravlja

U šatoru na platou ispred Doma hrvatskih branitelja danas je počeo Tjedan zdravlja odnosno kampanja Postanite i ostanite nepušač. Riječ je o prvim konkretnim aktivnostima projekta Od prevencije do zdravlja. Projekt je prije gotovo godinu dana uspješno prijavila Općina Viškovo i kao partnera uključila rapsku Općinu Lopar. Opći cilj projekta je povećanje znanja i svijesti o važnosti promocije zdravlja i prevencije bolesti na području Općina Viškovo i Lopar. Specifični cilj projekta je promicanje zdravih navika i zdravlja i/ili povećanje znanja i svijesti stanovnika o važnosti prevencije bolesti. Za provođenje niza projektnih aktivnosti odobreno je 100-postotno financiranje odnosno 496.914,53 kune iz Europskog socijalnog fonda u okviru Prioritetne osi 2, Investicijskog prioriteta 9.iv, Specifičnog cilja 9.iv.1 Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali” za razdoblje 2014-2020.

U suradnji sa Specijalnom bolnicom Medico danas je održan edukativni seminar Prevencijom do zdravih pluća, na raspolaganju je za savjetovanje bio pulmolog, a svi prisutni ostvarili su pravo na besplatnu spirometriju koja će se obaviti u Medicu. Patronažne sestre Doma zdravlja PGŽ u sklopu javnozdravstvene akcije mjerile su razinu šećera u krvi, povišeni krvni tlak kao i indeks tjelesne težine što će se mjeriti i sutra kada će ponovno biti na raspolaganju i pulmolog. U srijedu će se održati radionica MINDFULNESS – NAM ( Neuroplasticity Activation Modeling ) emotivna higijena i zdrav život. Kroz nju će polaznici jasno i suvremeno razumjeti NAM tehnologije emotivne higijene koja je razvijena prema tibetanskoj tradiciji logičkog razmišljanja te meditacije i djelotvoran je način održavanja zdravlja uma. Svi zainteresirani naučit će i isprobati dvije praktične i korisne vježbe za tijelo i um koje će im zauvijek ostati na raspolaganju. Udruga likovnih umjetnika amatera Braće Baštijan održat će u četvrtak i petak dvije kreativne radionice s početkom u 17 sati. Subota je rezervirana za sport i rekreaciju odnosno grupno vježbanje i nordijsko hodanje. Grupno vježbanje vodit će Ris dance fitness Ivone Brnelić kroz program Dancebody. Program će se sastojati od zagrijavanja, vježbi snage, istezanja i savladavanja jednostavne koreografije.