Općina Viškovo u još jednom hvalevrijednom europskom projektu

U utorak, 22. listopada 2019. godine, zamjenik načelnice Općine Viškovo Denis Mladenić u Ministarstvu zdravstva potpisao je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za uspješne prijavitelje u okviru 2. Odluke o financiranju Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Promocija zdravlja i prevencija bolesti – Faza 1”.

Projekt „Od prevencije do zdravlja” uspješno je prijavila Općina Viškovo kao prijavitelj te u projekt uključila i Općinu Lopar kao partnera. Za provođenje niza projektnih aktivnosti odobreno je 100-postotno financiranje odnosno 496.914,53 kune iz Europskog socijalnog fonda u okviru Prioritetne osi 2, Investicijskog prioriteta 9.iv, Specifičnog cilja 9.iv.1 Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali” za razdoblje 2014-2020.

Svrha je projekta potaknuti stanovništvo na promišljanje o važnosti zdravog načina života. S ciljem prevencije raka pluća organizirat će se medijska kampanja protiv pušenja pod nazivom „Postanite i ostanite nepušač” te razne edukacije, seminari i radionice koje će biti usmjerene na prevenciju stresa, poticanje kretanja te zdrave prehrane. Sukladno tome, organizirat će se manifestacija „Tjedan zdravlja” tijekom kojeg će se posjetitelji upoznati s konceptom zdrave prehrane, rizicima aktivnog i pasivnog pušenja, mogućnostima rekreacije, tehnikama opuštanja i nošenja sa stresom - sve s ciljem podizanja kvalitete života na višu razinu. Po dvije manifestacije Tjedan zdravlja održat će se u Viškovu i Loparu,  organizirati 13 radionica/predavanja i seminara te jedna javna tribina na temu rizika od pušenja te predavanje o metodama prestanka pušenja.

Opći cilj projekta je povećanje znanja i svijesti o važnosti promocije zdravlja i prevencije bolesti na području općina Viškovo i Lopar. Specifični cilj projekta je promicanje zdravih navika i zdravlja i/ili povećanje znanja i svijesti stanovnika o važnost prevencije bolesti.

Projekt „Od prevencije do zdravlja” pridonijet će povećanju znanja i svijesti o važnosti promicanja zdravlja i prevenciji bolesti raka pluća, a svoje će aktivnosti usmjeriti na promicanje zdravih navika i zdravlja. Općine Viškovo i Lopar fokusiraju se na ciljane skupine: mlađe od 25 godina, starije od 54 godine, zaposlene i samozaposlene osobe, nezaposlene uključujući dugotrajno nezaposlene te neaktivno stanovništvo kojima će se pružiti edukacija, pomoć i motivacija radi primjene zdravih životnih navika u svakodnevnom životu.

Zamjenik načelnice Općine Viškovo Denis Mladenić poručuje kako mu je drago što je Općina uspješno prijavila još jedan u nizu europskih projekata. Očekuje kako će aktivnosti projekta „Od prevencije do zdravlja“ biti primjer dobre prakse i ostalim jedinicima lokalne samouprave i svim zainteresiranim stranama. Naime, smanjena stopa obolijevanja cjelokupnog stanovništva trebala bi u konačnici rezultirati uštedama u zdravstvenom sustavu te posljedično dovesti do boljih zdravstvenih pokazatelja.