Potpisan sporazum o izgradnji zajedničkog groblja Viškova i Kastva

Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović i gradonačelnik Grada Kastva Matej Mostarac potpisali su u Kastvu Sporazum o reguliranju međusobnih odnosa kod zajedničke izgradnje komunalne infrastrukture – Novog groblja Kastav i Groblja Ćikovo te određivanja načina upravljanja i održavanja što je ujedno temelj za osnivanje zajedničkog komunalnog društva.

Sporazumu o reguliranju međusobnih odnosa kod zajedničke izgradnje komunalne infrastrukture – Novog groblja Kastav i Groblja Ćikovo prethodila je analiza predloženog modela i odluke Općinskog i Gradskog vijeća.

- Dvije jedinice lokalne samouprave ulaze zajedno u rješavanje javnih usluga na svojim područjima. Potpisivanjem ovog sporazuma pokazujemo da imamo volje na isti način rješavati i neke druge teme s ciljem većeg zadovoljstva naših stanovnika i povoljnijih usluga za korisnike. I Viškovo i Kastav imaju sve veći broj stanovnika stoga je suradnja na ovakvim projektima nužna, kazao je gradonačelnik Matej Mostarac.

- Općina Viškovo je razmatrala dvije lokacije no izgradnja novog groblja na granici s gradom Kastvom pokazala se najboljim rješenjem. Lokacija je dostupna našim mještanima i dugoročno rješavamo kapacitete za narednih sto godina. Ovim sporazumom definirane su faze i obveze svake pojedine lokalne samouprave kako bi što prije omogućili ukope mještanima Viškova, istaknula je načelnica Sanja Udović.

Izrađena analiza upravljanja grobljima na području Općine Viškovo i Grada Kastva ukazuje da je zajedničko upravljanje dugoročno najisplativije i najefikasnije.

Opći cilj projekta je poboljšanje komunalnog standarda kako bi se zadovoljilo rastuću potrebu lokalnog stanovništva, amortizirali efekti naglog rasta stanovništva na urbanizam, racionalnije koristilo proračunska sredstva te potaknulo malo i srednje poduzetništvo, privukla ulaganja, unaprijedio potencijal te bolje upravljalo i zaštitilo prirodne resurse i tako doprinijelo uravnoteženom regionalnom razvoju i održivo upravljalo prostorom.

Nositelji projekta Općina Viškovo i Grad Kastav na temelju analize i s aspekta ekonomske isplativosti donose odluku o osnivanju zajedničkog komunalnog društva i zajedničkog upravljanja grobljima te osiguravaju financiranje svih troškova osnivanja komunalnog društva.

Temeljni doprinosi projekta su povećanje komunalnog standarda, potencijalne financijske uštede u proračunima Općine Viškovo i Grada Kastva, efikasnija upotreba resursa i poboljšan nadzor nad utroškom sredstava.

Na području Općine Viškovo vidljivo je da će uskoro doći do nedostatka slobodnih grobnih mjesta. Prostor planirane gradnje Groblja Viškovo – Ćikovo smješteno je na zapadnom dijelu Općine Viškovo, na samoj granici s područjem Grada Kastva. U neposrednoj blizini prolazi županijska cesta Ž5021 kao i cesta namijenjena pristupu groblju Kastav.

Problem nemogućnosti daljnjeg širenja i ograničenog kapaciteta Gradskog groblja u centru Kastva, Grad Kastav uspješno je riješio kroz investiciju u Novo groblje Kastav. U prvoj i drugoj fazi izgrađena je mrtvačnica, dva ukopna polja i pristupna cesta s parkiralištem, a nakon potpisivanja sporazuma kreće se u treću fazu, zajedničke izgradnje trećeg ukopnog polja.

Ukupni investicijski troškovi procijenjeni su 14 milijuna EUR-a s PDV-om i odnose se na cjelokupno razdoblje životnog vijeka zajedničkog groblja (105 godina).

Planirana investicija odnosi se na ulaganje na području Novog groblja Kastav, odnosno planiranog groblja Ćikovo i odnosi se na izgradnju infrastrukture groblja, nabavku opreme te troškove osnivanja komunalnog društva koje bi upravljalo grobljima.