Podjela individualnih zelenih spremnika za miješani komunalni otpad

U ponedjeljak 14. prosinca u Viškovu počinje podjela individualnih zelenih spremnika za miješani komunalni otpad. KD Čistoća podijelit će u suradnji s djelatnicima Komunalnog društva Viškovo 3867 spremnika u kategoriji domaćinstava i 387 u kategoriji gospodarstva. Radi se o nadogradnji sustava za prikupljanje miješanoga komunalnog otpada u sklopu koje će se vlasnicima obiteljskih kuća i višeobiteljskih kuća do 4 stana i gospodarskim subjektima bez naknade dodijeliti individualni zeleni spremnici za prikupljanje miješanog kumunalnog otpada. Spremnici se dodjeljuju prema kriteriju broja članova pojedinog kućanstva:

• Od 60 litara za kućanstva do 1 člana (dimenzije 445 mm x 500 mm x 920 mm, težina oko 7 kg)
  • od 80 litara za kućanstva do 2 člana (dimenzije 445 mm x 500 mm x 920 mm, težina oko 7 kg)
  • od 120 litara za kućanstva od 3 do 4 člana (550 mm x 480 mm x 964 mm, težina oko 9 kg)
  • od 240 litara za kućanstva od 5 i više članova (734 mm x 578 mm x 1092 mm, težina oko 13 kg)

Korisnici koji su uz račun KD-a Čistoća za studeni dobili i kupon za preuzimanje spremnika, spremnik moraju preuzeti na lokaciji saniranog odlagališta neopasnog otpada Viševac, Kapiti bb (od rotora kod Plodina u smjeru nove ceste D 427) i to radnim danom od 10 do 17 te subotom od 8 do 13 sati. Obavezno je sa sobom imati kupon i identifikacijski dokument. Prilikom preuzimanja molimo vas za poštivanje epidemioloških mjera.

Terminski raspored preuzimanja spremnika po naseljima:

• Od 14.12.2020. do 19.12.2020. naselje Marinići
  • 0d 21.12.2020. do 26.12.2020. naselje Marinići
  • Od 28.12.2020. do 2.01.2021. naselje Marčelji
  • Od 4.01.2021. do 9.01.2021. naselja Kosi i Sroki
  • 11.01.2021. do 16.01.2021. naselja Mladenići i Saršoni
  • 18.01.2021. do 23.01.2021. naselje Viškovo

Funkcioniranje sustava odvojenog prikupljanja i odvoza miješanoga komunalnog otpada počet će nakon što svi mještani i gospodarski subjekti preuzmu spremnike. Korisnici su dužni voditi brigu o vlastitom zelenom spremniku te ga u dane predviđene za odvoz postavljati na mjesto za preuzimanje i pražnjenje spremnika. O početku korištenja zelenih spremnika i točnom danu odvoza miješanog komunalnog otpada mještani će biti pravovremeno obaviješteni putem općinskih web stranica i medija.

U spremnik za miješani komunalni otpad mogu se odložiti onečišćene vrećice za pakiranje hrane, onečišćeni papir i folija za zamatanje hrane, onečišćeni papirnati ubrusi i maramice, britvice za brijanje, spužve, vata, vrećice od usisavača, otpad od metenja, ugašeni opušci, ulošci, pelene za djecu i odrasle i sl.

Zabranjeno je odlagati ambalažu od papira, metala, plastike, stakla, tetrapak ambalažu, male električne uređaje i pripadajuće dodatke poput kablova, glomazni otpad, metalni i građevni otpad, problematični otpad (baterije, akumulatore, lakove, otapala, štedne žarulje, fluorescentne svjetiljke). Za te frakcije otpada na javnim površinama i dalje ostaju spremnici za papir, staklo,  metal i sl. Za glomazni i problematični otpad mještani mogu i dalje koristiti Reciklažno dvorište u Marinićima.

Sustav gospodarenja otpadom postat će još učinkovitiji nakon što Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dostavi Općini Viškovo spremnike za reciklabilne frakcije otpada. Uz to, Općina Viškovo krenut će 2021. s pilot projektom odvojenog prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada iz kućanstava, a nastavit će se i s Javnim pozivom za dodjelu kompostera za kućno kompostiranje.