Posjet koordinacijskog odbora Akcije gradovi i općine – prijatelj djece

Općinu Viškovo jučer je posjetila tročlana komisija koja je obavila izvid za ocjenjivanje kriterija za dobivanje statusa Općina Viškovo – Prijatelj djece. Time su se iz prve ruke uvjerili u napore koje Općina poduzima kako bi stekla taj hvalevrijedan status. Tročlanu komisiju činile su: Dr. Marija Hegeduš Jungvirth zadužena za područje zdravstva; Ana Jantolek zadužena za područje socijalne skrbi te Sanja Škorić zadužena za područje odgoja i obrazovanja, kulture, sporta i slobodnog vremena. U uvodnom dijelu, općinska načelnica Sanja Udović članice komisije je kroz opširno jednosatno izlaganje upoznala sa svim naporima koje Općina ulaže u rad s djecom i mladima. Prezentirala im je Općinu u cjelini – od gospodarstva, poduzetništva, zdravstva, odgoja i obrazovanja do kulture i sporta – s posebnim naglaskom na djecu i mlade.

Nakon uvodnog dijela, članicama komisije prezentiran je projekt nove škole u Marinićima, te projekti Kuća Halubajskeg zvončara i Interpretacijski centar Ronjgi. Riječ je o kapitalnim projektima Općine koji će Viškovo obogatiti u svim sgementima života društvene zajednice. Sastanku su, u ime Općine, nazočile i voditeljica Odsjeka Ureda načelnika Irena Gauš te viša stručna suradnica za društvene djelatnosti Elena Grgurić koja je vodila izradu finalnog izvještaja za kanidaturu Općine Viškovo za dobivanje statusa Općina - prijatelj djece. U uvodnom dijelu bili su i stručnjaci iz raznih drugih područja u segmentu rada s djecom i mladima koji su dali detaljnije informacije o kriterijima koje Općina ispunjava - Sandro Kresina iz općinskog Odbora za socijalnu skrb i primarnu zdravstvenu zaštitu, predstavnik Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Darko Budimir, patronažne sestre Afrodita Klisović i Slavica Ivić, predstavnik Ministarstva unutarnjih poslova Jozo Ćorić te Matia Torbarina iz Društva naša djeca Viškovo. Izvid je nastavljen terenskim obilaskom triju timova u kojima su predstavnici koordinacijskog odbora akcije obilazili udruge, ustanove i klubove s područja Viškova. Pri tome su predstavnice komisije razgovarale s odgovornim osobama, voditeljima aktivnosti i djecom. Komisija je, među ostalim, posjetila privatnu tvrtku koja je osnovana za organizaciju alternativnih programa za smještaj djece prije i nakon redovne nastave, Twirling klub Viškovo, Kick boxing klub Sv. Matej, Osnovnu školu Sveti Matej, Dječji vrtić Viškovo, privatne vrtiće Loptica, Maza i Zvončica, Dječji kreativni centar ZAZA te zdravstvene ustanove koje provode programe rada s djecom i mladima. Paralelno s izvidom komisije, provedeno je i anketno ispitivanje građana i djece u školama od strane istraživača iz Instituta za društvena istraživanja, a za potrebe Središnjeg koordinacijskog odbora akcije "Gradovi/općine - prijatelji djece". Jučerašnji izvid samo je jedan od elemenata za donošenje odluke za koju je zadužen Središnji koordinacijski odbor akcije.