Potpisan ugovor o EU sufinanciranju za projekt područnog dječjeg vrtića u Marčeljima

Općinska načelnica Općine Viškovo Sanja Udović potpisala je u petak, 21.12.2018. godine, Ugovor o financiranju projekta „Dječji  vrtić Viškovo – područni objekt u Marčeljima (rekonstrukcija objekta)” s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Svečano potpisivanje održalo se u Zagrebu u Hotelu Sheraton.

Navedeni projekt sufinancira se u sklopu tipa operacije 7.4.1. „Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu” Mjere 7 „Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine.

Predmetni projekt Općine Viškovo sufinancira se sa ukupno 80% od prihvatljivih troškova, od čega 85% iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, a 15% od strane Republike Hrvatske. Ukupna vrijednost cijelog projekta iznosi 4.745.000,00 kn.

Realizacijom projekta postojeća nedovršena zgrada bez namjene, u naravi prizemnica površine cca 100 m2, rekonstruirati će se za potrebe područnog dječjeg vrtića sa dvije vrtićke grupe, etažnosti P+1. Ukupna bruto površina vrtića iznositi će oko 300 m2 te će omogućavati smještaj, sukladno Državnom pedagoškom standardu, za nešto manje od 50 djece. Osim rekonstrukcije postojeće zgrade, projektom je predviđeno i opremanje vrtića kao i uređenje pratećeg okoliša i dječjeg igrališta. Također, u sklopu ovog projekta dodatno će se zaposliti odgajatelji i prateće osoblje – spremač/ica, kuhar/ica i sl.

Realizacijom projekta očekuje se značajan doprinos lokalnoj zajednici budući je Općina Viškovo već niz godina u vrhu Republike Hrvatske obzirom na stopu nataliteta te postoji značajna potreba za dodatnim smještajnim kapacitetima u vrtićima. Također, lokacija objekta u naselju Marčelji omogućava disperziranost potrebnih sadržaja iz centralnog naselja Viškovo čime se osigurava bolji životni standard i ravnomjerniji razvoj cijelog područja Općine kao i lakša pristupačnost potrebnim sadržajima te smanjenje gužvi u centru.

Važno je napomenuti da je, osim navedenog projekta, u tijeku i izrada projektne dokumentacije za novi vrtić i jaslice koji će se nalaziti neposredno uz postojeći dječji vrtić, a čime će se značajno unaprijediti kapaciteti vrtića u Viškovu i olakšati svakodnevni život i rad brojnim roditeljima s viškovskog područja.