Usvojen Proračun Općine Viškovo za 2021. godinu

Proračun Općine Viškovo za 2020. godinu iznosi 85.865.000,00 kuna. Izglasan je s 9 devet glasova za i 8 protiv na sjednici Općinskog vijeća koja je održana u Domu hrvatskih branitelja uz poštivanje epidemioloških mjera te sudjelovanje dvije članice Vijeća putem Zoom aplikacije. U projekcijama za 2022. godinu Općina Viškovo planira ukupne prihode i primitke Proračuna od 122.795.000,00 kuna, a za 2023. godinu 100.735.000,00 kuna. Do povećanja u 2022. i 2023. godini dolazi zbog realizacije dvaju kapitalnih projekata – nove škole Marinići i Kuće Halubajskega zvončara.

Izgradnja školske zgrade u Marinićima stajat će oko 80 milijuna kuna, a financirat će ju u jednakom omjeru Općina Viškovo i Primorsko-goranska županija kao osnivač škole. Općina Viškovo će pak samostalno izdvojiti 30-ak milijuna kuna za vanjska igrališta,  parkovne površine, javno parkiralište te rekonstrukciju dviju prometnica za pristup budućem školskom kompleksu koji bi trebao biti završen tijekom 2024. godine.

Što se tiče Kuće Halubajskega zvončara, riječ je o kapitalnom kulturnom objektu koji će na jednom mjestu spojiti tradiciju, baštinu, gastronomiju, turizam, edukaciju i dom halubajskih zvončara u svakom smislu te riječi. Za taj je projekt Općini Viškovo putem ITU mehanizma iz Urbane aglomeracije Rijeka u sklopu šireg projekta Povežimo se baštinom već odobreno 7.826.428,56 kuna.

Za realizaciju ova dva generacijska projekta Općina Viškovo će se u 2021. godini kreditno zadužiti. Iznos zaduženja ovisit će o rezultatima prijava na razne natječaje nacionalnih i europskih fondova. Nakon što budu poznati svi parametri,  Odluku o kreditnom zaduženju donijet će Općinsko vijeće na nekoj od sljedećih sjednica. Kreditna sredstva će se povlačiti ovisno o iznosu ostvarenih pomoći iz drugih izvora financiranja.

U Proračunu za 2021. te projekcijama za 2022. i 2023. godinu osigurana su sredstva za ispunjavanje svih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju, gospodarstvu, zdravstvu, socijali, sportu, kulturi i ostalim društvenim područjima. Osigurana su tako sredstva za brojne pomoći koje općina pruža svojim mještanima, roditeljima će se i dalje financirati nabava radnih bilježnica za osnovnoškolce, a osobe starije od 65 godina i dalje će imati pravo na jednokratnu godišnju novčanu naknadu u iznosima od 400, 600 ili 1000 kuna ovisno o visini mjesečnih prihoda. Sljedeće godine profunkcionirat će i Info punkt za mlade u Saršonima u prostoru Stare škole Saršoni čija je adaptacija završena ovih dana.

U segmentu izgradnje komunalne infrastrukture, 2021. godine počet će temeljita rekonstrukcija raskrižja u centru Viškova kod groblja i skretanja za Mladeniće. Jedno od najfrekventijih križanja u Viškovu bit će izvedeno kao kružno raskrižje čime će se značajno poboljšati protočnost prometa i sigurnost svih sudionika u prometu. Sljedeće godine počinje i izgradnja ceste Adriametal-Turčino, ceste u Benčanima te uređenje parkirališta kod NK Halubjan. Izgradit će se i oborinska odvodnja na dionici od Gornjih Sroka do Ilovce, a nastavlja se i s izgradnjom upojnih bunara. Za dogradnju vodovodne mreže i realizaciju novih vodovodnih ogranaka 2021. godine je osigurano 2 milijuna kuna. Sredstva za daljnje širenje vodoopskrbne mreže planirana su i u projekcijama za 2022. i 2023. godinu, a ujedno su planirana i gotovo dvostruko veća ulaganja u izgradnju upojnih bunara. U 2021., 2022. i 2023. godini osigurana su i povećana sredstva za održavanje komunalne infrastrukture u svim područjima. Izgradnja oborinskog kolektora Marinići trebala bi početi 2022. godine. Gotovo 4,5 milijuna kuna uložit će se u rekonstrukciju svlačionica i objekata NK Halubjan koja će početi 2022. godine. Iste godine počet će i rekonstrukcija ceste Vozišće-Mavri te izgradnja parkirališta kod zdravstvene stanice u Viškovu. 2022. i 2023. nešto više od 1,6 milijuna kuna Općina će izdvojiti za izgradnju modernog dječjeg igrališta u sklopu središnje parkovne površine neposredno uz Dječji vrtić Viškovo.