Za edukativne, kulturne i sportske aktivnosti djece osigurano 47.804,00 eura bespovratnih sredstava

Na temelju uspješne prijave na pilot projekt Javnog poziva za sufinanciranje provedbe edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti djece predškolske dobi i djece od I. do IV. razreda osnovne škole kojeg je provelo Ministarstvo demografije i useljeništva, Općini Viškovo odobreno je 47.804,00 eura za provođenje projektnih aktivnosti. Ovaj je projekt Općina Viškovo prijavila u suradnji s Javnom ustanovom u kulturi Kuća halubajskega zvončara te Zajednicom sportskih udruga Općine Viškovo koji će provoditi hvalevrijedne projektne aktivnosti čiji je cilj povećanje dostupnosti edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti za djecu te obogaćivanje ponude kvalitetnih sadržaja za djecu uzrasta od 1. do 4. razreda osnovne škole. S provedbom aktivnosti koje će za sudionike biti besplatne počet će se najesen.

„Izuzetno sam sretan i ponosan što je Ministarstvo demografije i useljeništva prepoznalo vrijednost prijavljenih programa Kuće halubajskega zvončara te odlučilo sufinancirati njihovo provođenje. Jedan od ciljeva naše ustanove svakako je i organizacija sadržaja namijenjenih djeci, na čemu smo počeli raditi čak i prije nego što smo otvorili svoja vrata javnosti. Iako smo novi, već se možemo pohvaliti čitavim nizom provedenih aktivnosti za djecu, od radionica, kvizova i dječjeg kampa, do koncerata, projekcija filmova i raznih javnih nastupa. Sredstva koja su nam osigurana kroz ovaj javni poziv omogućit će nam nastavak održavanja besplatnih edukativnih i kulturnih aktivnosti za djecu tijekom čitave iduće školske godine, čime ćemo dodatno unaprijediti kvalitetu života obiteljima s djecom na području Viškova. Ovu odluku Ministarstva smatramo potvrdom da smo na dobrome putu, ali i kao obvezu da ukazano povjerenje opravdamo organizacijom još boljih i uspješnijih programa u budućnosti“, kaže ravnatelj Javne ustanove u kulturi Kuća halubajskega zvončara Dominik Damiš.

U sklopu edukativno-kreativnih i kulturno-umjetničkih aktivnosti koje će provoditi Kuća halubajskega zvončara provest će se tri paralelne aktivnosti - dva edukativno-kreativna programa: „Baštinom po glavi“ i „Legende, mitovi i računalni bitovi“ te jedan kulturno-umjetnički program naziva „Radna subota“ u sklopu kojeg će se održavati kreativne radionice za  djecu od I. do IV. razreda osnovne škole. Kroz kulturno-umjetničke i edukativne programe polaznici će imati priliku naučiti više o lokalnoj kulturnoj baštini, razviti kreativnost i steći nova znanja i vještine kako u klasičnim likovnim tehnikama, tako i u kreativnom razmišljanju te korištenju različitih računalnih i multimedijskih alata.

Zajednica sportskih udruga Općine Viškovo koja je osnovana prije nešto više od 8 godina provodit će sportsko-edukativni program pod nazivom „Sport+“.

„Sportske aktivnosti organizirat ćemo za djecu uzrasta od 1. do 4. razreda osnovne škole. Radionice su raznovrsne tematike, a namijenjene su razvoju motoričkih sposobnosti, senzorike, socijalizacije i odgovornosti jer ćemo djeci približiti sportski način života i razmišljanja. Fokus će biti na edukaciji, učenju novih tehnika i vještina te promicanju timskog rada, zdravog života, liderstva i komunikacije. Planirane aktivnosti obuhvaćaju teme nutricionizma, motivacije u životu i sportu, a sve prilagođeno djetetovoj dobi. Djeca će tijekom sportske radionice usvajati osnove sportova (košarka, nogomet, rukomet, atletika…), ali će se upoznati i s dodatnim zanimljivim sadržajima jer ćemo organizirati i sportske kvizove, štafetne igre i natjecanje u orijentacijskom trčanju“, kaže tajnik Zajednice sportskih udruga Općine Viškovo Dino Klaić.

Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović zadovoljna je s još jednim projektom koji će se u Viškovu sufinancirati bespovratnim sredstvima.

„Drago mi je da su Javna ustanova u kulturi Kuća halubajskega zvončara i Zajednica sportskih udruga Općine Viškovo zajednički osmislile ovaj projekt u koordinaciji sa stručnim službama općinske uprave. Nadam sam da će edukativne, kulturne i sportske aktivnosti djece predškolske i rane osnovnoškolske dobi prepoznati kako djeca tako i njihovi roditelji. Mi ćemo kao i posljednjih desetak godina pratiti sve raspoložive natječaje i pozive i kad god bude moguće prijavljivati projekte za financiranje ili sufinanciranje iz bespovratnih europskih odnosno nacionalnih izvora“, istaknula je općinska načelnica Sanja Udović.